26 Ocak  2015
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MENZİL ŞEYHİ
16-Aralık-2012, 22:54

MENZİL ŞEYHİ

Muhammed RAŞİD 1930 yılında Siirt in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde dünyaya geldi

MUHAMMED RAŞİT EROL (MENZİL ŞEYHİ)
Muhammed RAŞİD 1930 yılında Siirt in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde dünyaya geldi. Babası Gavs-ı Bilvanisi Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni ve dedeleri ilim ehli olup, Peygamber (S.A.V.) Efendimizin nesebinden gelen seyyidlerden olduğu rivayet edilmektedir. Hazret daha çok "Seyda" ve "Sultan hazretleri" ünvanlarııla anılmış ve tanınmıştır.

Muhammed Raşid hz.leri; ilk ilim hayatına babasının yanında başladı. Babasından sonra Güneydoğu da meşhur olan molla Muhyiddin, molla Nasır, molla Ramazan ve molla Abdulbaki den sarf, nahiv, mantık, belagat gibi âlet ilimlerinin yanında tefsir, hadis ve fıkıh dersleri aldı. Seyyid
Abdulhakim el-Hüseyini Hz. nin oğlu olması münasebetiıle ilim öğrenip talebe yetiştirmenin yanında, tekke hizmetleriıle de meşgul oldu.
Seyda hz.lerinin ömrü üç devreye ayrılabilir:
Birinci devre; 1968 yılına kadar olan ilimle meşguliyet. İkinci devre; 1968/1972 yılları arasında devam eden tekke hizmeti. yani babasının misafirlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için hem bedenen hem de ilmen onlarla alakadar olma. Üçüncü devre; 1972 de şeyhi ve babasının vefatından sonra onun vasiyetleri ve işaretleriyle başlayıp, 22.10.1993 de vefatına kadar devam eden irşad faaliyeti. İrşad merkezi, Adıyaman ilinin Kahta ilçesine bağlı köyünde olmuştur.Seyda hazretleri, Allah Teâlânın Kıyamet e kadar açık tuttuğu tevbe kapısından herkesi tevbeye davet etti. Hazretin duası, niyazı ve Allah indindeki kıımeti ve bereketiıye binlerce insan tevbekar oldu. Yurt içinden ve yurt dışından ziyaretçi akınına uğraması sebebiıye, 12 Eylül darbesinden sonra 1983 yılının Mart ayında Gökçeada da mecburi ikamete tabi tutuldu. Bu zaman zarfında sadece akrabaları ve yakın birkaç talebesinden başka kimse ile görüştürülmedi. Merkezi idare, Seyda hazretlerini Gökçeada dan sonra Ankara ya nakledip 16 ay gözetim altında tuttuktan sonra, tekrar irşad merkezi olan Menzile dönmesine müsaade etti.

Devlet erkanının Menzile dönmesine müsaade etmesinden sonra, mecburi ikametten önce olduğu gibi tebliğ ve irşad hizmetlerine devam etti. 1990 yılının Ramazan bayramında müridleri ile bayramlaşırken zehirli bir enjektörle kendisine suikast yapıldı. Vücuduna şırınga edilen zehir sebebi ile uzun süre ızdırap çekti. Seyda hazretleri, şeker ve yüksek tansiyon hastalığı sebebi ile senelerce tedavi gördü. 1993 Cuma günü 63 yaşında Ankara da rahmet-i Rahman a kavuştu. Mübarek naaşı Menzilde toprağa verildi. Türbesi şu an Menzil köyünde olup, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Kendisinden sonra yerine geçen kardeşi Seyyid Abdulbaki Hazretleri halen bu görevi Menzil Köyünde devam ettirmektedir.


SEYYİD MUHAMMED RAŞİD EROL (MENZİL ŞEYHİ) (1930) - (1993) (KAYNAK-2)

Seyda hazretleri ismiyle anılan Eşşeyh Esseyyid Muhammed Raşid Erol (k.s.) hazretleri, vefat yıldönümünde rahmet ve dualarla anılıyor.

Muhammed Raşid Erol (k.s.) hazretleri 23 Mart 1930 tarihinde Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Siyanüs köyünde dünyayı şereflendirmişlerdir.

Babası
Gavs-i Bilvanis-i Seyyid Abdulhakim Hüseyni (k.s.) hazretleri olup Nakşibendi büyüklerindendir. Dedeleri Seyyid Muhammed Şeyh Muhammed Diyauddin (k.s.) hazretlerinin halifelerindendir. Baba ve dedeleri ilim ve tarikat ehli olan Seyda hazretleri Evladı Resul olup Bilvanis seyyidlerindendir. Hz. Hüseyin (r.a.) soyundan geldiği için de "El-Hüseyni" denilmektedir.

Dedesi Seyyid Muhammed (k.s.) medreselerde yetişmiş çok büyük bir alimdi. Hüsn-ü hat sanatinda çok mahirdi. Hazret'e intisab etmiş, Nakşibendi halifesi olarak icazet ve hilafet almişti.

Fakat kendisi şeyhine "Sizin sağliğınızda kendi halifeliğimi açıklıyamam, sizden sonraya kalırsam, açıklanmasını birisine vasiyyet edersiniz. Aksi takdirde sizin yaşadığınız devirde ben mürşidim ben şeyhim diyemem, lütfen beni gizleyiniz" diye rica etmişti.

Şeyhinden önce vefat ettiği içinde halifeligi açıktan ilan edilmeyip gizli kalmiştir. Babası olan Gavs hazretlerini Seyyid Muhammed'in vefatı üzerine Seyyid Maruf (k.s.) (seyda hazretlerinin dedesinin babası) büyütmüştür.

Gavs hazretleri Siyanüs seyyidlerinden olan Fatime Validemizle evlenmişler, bu izdivaçtan Seyyid Muhammed (k.s.),
Seyyid Muhammed Raşid (k.s.) ve Seyyid Zeynel Abidin isimlerinde üç oğlu ile Halime ve Hatice isminde iki kızı olmuştur. Zeynel Abidin küçük yaşta vefat etmiştir.

İlk zevcesinin teşvikiyle evlendiği Taruni köyünden Seyyide olan ikinci hanımı Sıdıka Validemizden de Seyda hazretlerinin diğer kardeşleri, Seyyid Abdülbaki (k.s.), Seyyid Ahmed,
Seyyid Abdülhalim, Seyyid Muhyiddin ve Seyyid Enver ile Aynulhayat, Refiate, Raikate, Naciye adlı kızkardeşleri olmuştur. Seyda hazretleri 2 yaşlarında iken Seyyid Maruf vefat edince Gavs hazretleri evini Siyanüs köyünden Taruni köyüne taşıdı. Burada 13 sene kaldılar. Daha sonra mürşidi Ahmedi Haznevi'nin (k.s.) izniyle Bilvanis köyüne hicret ettiler.

Şah-ı Hazne Seyda Hazretlerini 9 yaşındayken görür. Yüzü aydınlanır. İleride çok sofileri olacağını belirtir ve Allah'a şükrederek "Biz onun cemaatında bulunamazsak da, o çok kalabalık cemaatın çobanını görmek te büyük bir nimettir" derler.

Seyda hazretleri (k.s.) bu köyde yine Seyyide olan Sekine Validemizle evlenmişlerdir. Bu evlilikten Seyyid Fevzeddin, Seyyid Abdülgani, Seyyid Taceddin, Seyyid Mazhar,
Seyyid Abdurrakib isimli oğullan ile Haşine, Muhsine, Hasibe, Rukiye, Münevver, Mukaddes, Mümine ve Hediye isimli kızları dünyaya gelmiştir.

KASRİK'TEN MENZİL'E

Gavs hazretleri Bilvanis köyünde 6 sene kaldıktan sonra Seyda hazretleriyle birlikte Bitlis'in Kasrik köyüne taşındılar. Burada 11 sene kaldıktan sonra Siirt'in Kozluk kazasının Gadir köyüne hicret ettiler. 9 sene (Burada iken vatan görevini önce acemi birliği olan Manisa'da, sonra Diyarbakır'da tamamladı) kaldıkları Gadir'den hayatının sonuna kadar ikamet edecekleri Adıyaman ilinin Kâhta kazasının Menzil köyüne yerleştiler. Babası Gavs hazretleri 1 Haziran 1972 yılında vefat edince başhyan irşad görevi 21 sene 4 ay 19 gün devam etmişti. Seyda Hazretleri babasının vefatında buyurdular:

"Allah (cc) Resulüne "Biz seni alemlere rahmet olarak göndermekten başka birşey için göndermedik. Allah Rasûlünün ölümü dünyanın üzerine musibet halinde çöktü. Benim babam da Allah Rasûlünün varislerindendir. Ben onun Allah yolunda insanları irşad ve ilimle uğraştığına şahidim. Biz onu Allah yolunda olduğu için seviyorduk. Babam vefat etti. Nakl-i mekan etti. Allah Hayy'dır ve mekândan münezzehtir. Öyleyse aşka, Allah'a... herşey fanidir."

SÜRGÜN YEDİ

1968 yılında halifelik icazetini alan 1972 yılında irşad görevine başlayan Seyda hazretlerinin (k.s.) yurtiçinden ve yurdışmdan aşırı ziyaretçisinin gelmesi 18 Temmuz 1983 tarihinde Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde mecburi ikametine yolaçmıştır.

Önce Adıyaman'a, sonra Adana'ya oradanda Gökçeada'ya götürülen Seyda hazretleri çektiği sıkıntı ve adanın havasının, sıhhatini etkilemesi sonucu 30. Ocak 1985 tarihinde Ankara'ya nakledilmiştir.

Burada da 16 ay gözetim altında tutulduktan sonra Merkezi idarenin müsadesiyle tekrar Menzil'e dönmüştür.

SUİKAST GİRİŞİMİ

Tekrar tebliğ ve irşad hizmetine devam ederken 1991 yılının Ramazan Bayramı bayramlaşması sırasında içerİsine zehirli böcek ilacı çekilmiş şırıngayla suikast yapılmış, eline isabet eden zehir etkisini göstermiş, acil müdahaleyle hastaneye yatırılan
Seyda hazretleri (k.s.) hayati tehlikeyi atlatmış, fakat elinin üstündeki ve içindeki yaralar sebebiyle uzun süre ızdırap çekmiştir.

Şeker, damar sertligi, tansiyon ve romatizma hastaliklari nedeniyle uzun yillar tedavi gören Seyda hazretlerinin ölümünden bir yil önce ayagi kirilmiş çektigi izdiraplarina bir yenisi eklenmiş, fakat irşad faaliyetleri kesintisiz devam etmiştir.

Romatizma sebebiyle her yaz gittiği Afyondaki kaplıcalardan Ankara'ya dönüşünden bir kaç gün sonra 22 Ekim 1993 Cuma günü cuma namazından önce 63 yaşında Rahmet-i Rahmana kavuşmuştur.

Vefat haberini alan yüzbinlerce sofinin katılımıyla ertesi gün Menzil'de babasının yanı başında toprağa verilmiştir.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yorumlar Son 4 Yorum Kahta Gurbet - Yorumlar
hakan 17-Aralık-2012, 00:49 İhbar Et
maşallah. ALLAH gani gani rahmet eylesin,aynı şeyleri(tebliğ,irşad,takva) şuan menzilde yaşayan varislerine de nasip etsin dicem ama nerdeeee. şuankiler tebliği irşadı parayla haksızlıkla yapıyolar ancak

Diğer Haberler

 • ADIYAMANLI HEMŞERİMİZ MERSİNDE ADAY ADAYI
 • MUSTAFA ŞAHİN'DEN KARNE MESAJI
 • GENÇLİK KONGRESİNDE 70'LİK DEDELER
 • HAKARET ETMEK NAMERDİN İŞİDİR
 • GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
 • MEHMET METİNER HAKKINDA ŞOK İTİRAF
 • KAHTA BELEDİYESİNDEN İLKEL ÇALIŞMA ÖRNEĞİ
 • OSMAN TURANLI ADIYAMAN'DAN BAĞIMSIZ ADAY
 • KAHTALI MIÇÊ ''ÊDİ BESE'' DEDİ
 • KAHTA - SAMSAT YOLUNDA FECİ KAZA
 • NİSSİBİ KÖPRÜSÜNDE SONA GELİNDİ
 • DENGİR FIRAT, ''HODRİ MEYDAN'' DEDİ
 • Kahta'daki STK'lar Suriyeli Mağdurlar İçin Yardım Çadırı Açtı
 • ADIYAMAN SAĞLIK-SEN BAŞKANINI SEÇTİ
 • Vali Demirtaş Kahta kaymakamı Baştürk'ü Ziyaret Etti
 • Kahta da feci kaza
 • Kahtada Traktör Ateşe Verildi
 • SURİYELİ ŞAHIS SAHTE PARAYLA YAKALANDI
 • BAŞKAN TOPRAK ÖZÜR DİLEDİ
 • MUSTAFA ŞAHİN KURBAN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI
 • IRGATLIK FESHANE'NİN NERESİNDE
 • İSMAİL KAYA YAZDI: SAĞLIK VE ŞİDDET OLAYLARI
 • TOPRAK'TAN TURANLI HAKKINDA FLAŞ İDDİA
 • TURANLI'DAN TOPRAK'A HODRİ MEYDAN
 • KAHTA BELEDİYESİ'NDEN ''SU'' AÇIKLAMASI
 • KAHTALI GENÇLER BELEDİYEYE İSYAN ETTİ
 • KAHTA BELEDİYESİNE CEVABEN ''KAPAK'' OLSUN
 • ''TOPRAK'' HANGİ GAZETECİYİ TOPA TUTTU
 • YUSUF TURANLI'DAN ''TOPRAK'A'' SSK CEVABI GECİKMEDİ
 • ZİYA BOZKURT KİME DEDİ? ''SATAN SATANA''

 • Hepinizin bildiği gibi Mersin ilimizde yoğun bir Adıyamanlı nüfus gerek mevsimlik gerekse çiftçilik emek işçis

  Kahta Fm sahibi Mustafa Şahin Yarıyıl ve Karne Tatili nedeniyle ilgili bir mesaj yayımladı.

  Ak Parti Kahta Gençlik kongresine bakış açısı..

  Kimler Hakaret Eder?

  KAHTA FM sahibi Mustafa ŞAHİN 10 OCAK DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ ile ilgili bir mesaj yayımladı.

  Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in danışmanı olan Hamza Temur mahkeme tutanaklarında gündemi

  Kahta belediyesi yaptığı çalışmalarda acemice ve ilkel şartlarda aldığı trafik önlemi ile görenleri şaşırtmaya

  İşadamı- siyasetçi Osman Nuri Turanlı Adıyaman'dan bağımsız aday olacağını açıkladı.

  Yıllarca en ağır ekonomi konularını herkesin anlayacağı bir dilde izah eden Milliyet'in ekonomi yazarı Gün

  Kahta - Samsat yolunda Beton Mikseri ile Otomobil Çarpıştı: 3 Ölü, 1 Yaralı

  Türkiye’nin 3. büyük köprüsü Nissibi Köprüsü’nde sona gelindi.

  Dengir Mir Mehmet Fırat, son dönemde kendisine yönelik basında yer alan haberlerle ilgili havuz medyası kalemş

  Kahta'daki STK Suriyeli mülteci ailelere yardım kampanyası için biraraya gelip Yardım Çadırı açtı.

  Adıyaman Sağlık Sen 4. Olağan genel seçimleri Türkiye'de bir İlk e sahne oldu.

  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Kahta ilçesine yeni atanan ilçe Kaymakamı Dede Musa Baştürk’e Kahta

  Karaman köyünden kahta ya nişan töreni ne gelen minibüs takla attı..

  Adıyaman'ın Kahta ilçesinin cumhuriyet mahallesinde bilinmeyen kişi yada kişiler tarafında park halindeki

  Adıyaman Kahta ilçesinde Atatürk mahallesinde bir markete sahte para vermeye çalışan Suriye uyruklu vatandaş..

  Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak şebeke içme suyunun bulanık akmasından dolayı halktan özür diledi.

  MUSTAFA ŞAHİN YAYIMLADIĞI KURBAN BAYRAMI MESAJINDA ŞÖYLE DEDİ.

  Adıyaman Tanıtım Günleri İstanbul Feshane’de başladı. Açılış beklenenin den daha görkemli oldu.

  Tüm ülkede olduğu gibi ilimiz bazende ilçemizde sağlık çalışanlarına şiddet uygulandığı görülmektedir.Şidd

  Kahta belediye başkanı Abdurrahman Toprak Eski başkan Yusuf Turanlı dönemi ile ilgili usulsüzlük iddiasında bu

  Kahta eski belediye başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, son zamanlarda ortaya atılan iddialarla ilgili oalrak Mevcu

  Kahta'da yaşanan su sıkınlarına halkın tepki vermesine karşılık bir açıklama yapan Kahta Belediyesi Su İşl

  Son zamanlarada Kahta'da yaşanan su sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla toplanan gençler açtıkları pankartl

  Son zamanlarda taraflı haber yaptığımızı iddia eden bazı çevrelere arşivde kalan birkaç haberi tekrar hatırlat

  Kahta Belediye başkanı Abdurrahman Toprak son zamanlarda basında belediye hakkında yapılan haberlere sert çıkt

  Kahta belediye başkanı Abdurrahman Toprak'ın geçmiş dönemlerden kalan SSK borçlarından dolayı Belediyeye a

  Kahtases haber sitesi ve gazetesi genel yayın yönetmeni Ziya Bozkut'tan veryansın. Ziya Bozkurt ''

  SİTE ANKET

  Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz

  REKLAM

  KAHTA FM 96,7

  HAVA DURUMU

  İSTANBUL

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  KAHTA KÖYLERİ